Reklama

Bez sentymentów

Bez sentymentów

07.07.2009
Czyta się kilka minut
Te fotografie są rzeczowym, świadomie aestetycznym inwentarzem. Pokazując materialne ślady żydowskiej obecności, mówią o meandrach polskiej pamięci. A także, że nawet najlepsza pamięć jest tylko substytutem.
Fot. Wojciech Wilczyk
Z

Zdjęcia: Wojciech Wilczyk

Przed kilku dniami towarzyszyłam grupie uczestników Festiwalu Kultury Żydowskiej, którzy postanowili wziąć udział w objeździe pięciu dawnych sztetli Kielecczyzny. Tę samą trasę przebyłam już wielokrotnie. Jak zwykle, zaczęliśmy od Działoszyc. Zauważyłam, że od ostatniego razu ruiny tamtejszej synagogi (niegdyś była podobno arcydziełem żydowskiego klasycyzmu) i stojącego obok domu kahalnego uległy jeszcze większemu zniszczeniu. Odpadł spory kawał muru, na jego miejscu pojawiła się ostrzegawcza taśma. Kiedy to się stało?

Na fotografii, którą 27 września 2008 r. zrobił w tym miejscu Wojciech Wilczyk, fotografik z Krakowa (rocznik 1961), mur jeszcze stoi. Rzeczowemu, dokumentacyjnemu zdjęciu towarzyszy równie inwentaryzacyjny opis, z którego dowiadujemy się m.in., że budynek był po 1945 r. użytkowany przez Państwowy Dom...

6856

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]