Reklama

Bez gwiaździstej flagi

Bez gwiaździstej flagi

12.09.2006
Czyta się kilka minut
Pisząc o "Locie 93, krytycy i publicyści pytają, czy nie nazbyt świeża jest trauma z 11 września 2001 r., czy zabliźniły się już rany, jakie spowodowała nowojorska tragedia. Pytanie wydaje się nieaktualne: pięć lat, jakie minęły od tamtych wydarzeń, pozwoliło otrząsnąć się z szoku, wielką rolę zaś w oswajaniu amerykańskiej tragedii odegrali artyści.
N

Niedługo po terrorystycznych atakach na ekranach kin zagościł najgłośniejszy dotąd film nawiązujący do wydarzeń z 11 września, "Fahrenheit 9/11" Michaela Moore'a. Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes film amerykańskiego showmana i dokumentalisty łączył cechy politycznej filipiki skierowanej przeciwko George'owi W. Bushowi z chwilami rzetelną artystyczną kreacją. Prócz nakręconych amatorską kamerą ujęć prezydenta USA, który nie reaguje na wieść o atakach na WTC, w filmie Moore'a znajdujemy także piękną sekwencję samego zamachu - twarze mieszkańców Nowego Jorku z przerażeniem patrzących na walące się wieże. Jednak film Moore'a w rzeczywistości nie był opowieścią o zamachu, amerykański dokumentalista skupił swą uwagę na politycznej walce.

Rozczarowaniem okazał się "11.09", w którym jedenastu reżyserów z różnych krajów świata wypowiadało się na temat ataku na WTC, a...

5676

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]