Benedykt XVI zmienia kolor papieskiej sutanny

Nasza środowa informacja o tym, jakoby Benedykt XVI planował zmienić kolor papieskiej sutanny na czarny była oczywiście primaaprilisowym żartem.

01.04.2009

Czyta się kilka minut

/fot. KNA-Bild /
/fot. KNA-Bild /

Przywrócenie do łask Mszy trydenckiej, zdjęcie ekskomuniki z lefebrystów - a wcześniej powrót do łacińskiego kroju paliusza (elementu szat liturgicznych), udzielanie wiernym Komunii św. tylko do ust - to najbardziej znane posunięcia Benedykta XVI, wiązane z jego sympatią dla przedsoborowej tradycji katolickiej.

Jak dowiedział się "Tygodnik", to nie koniec pasma konserwatywnych reform. Kolejna może mocno uderzyć w tradycyjne wyobrażenie o papiestwie - szczególnie to wizualne. Papież postanowił odejść od wywodzącej się z drugiej połowy XVI w. tradycji białego koloru papieskiej sutanny i zmienić go na czarny. Według ks. Federico Lombardiego, rzecznika Stolicy Apostolskiej, chodzi o nawiązanie do barwy habitu benedyktynów - zakonu, którego duchowość jest Benedyktowi XVI szczególnie bliska. Kard. Ratzinger wyraził ją chyba najmocniej przyjmując po swoim wyborze na Stolicę Piotrową imię założyciela najstarszego zachodniego zakonu.

Biały kolor sutanny papieskiej wprowadził św. Pius V, którego pontyfikat przypadał na lata 1566-1572. Nazywany papieżem-inkwizytorem, wytrwale pracował nad wprowadzeniem w życie reform soboru trydenckiego. Jako dominikanin przyjął kolor sutanny nawiązujący do habitu macierzystego zakonu. Białe szaty, wyrażające czystość duszy i ciała, na 450 lat przyjęli następcy Piusa V.

Nie udało nam się na razie uzyskać komentarza o. Ansgara Schmidta z Trewiru, najwyższego przełożonego Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania, gromadzącej 30 europejskich klasztorów benedyktynów. Zakonnik z jego otoczenia wyraził jednak radość z decyzji Papieża i wskazał, że Benedykt XVI nowym kolorem szat zapewne chce podkreślić konieczność wewnętrznej pokory i cichej modlitwy.

Reforma ma wejść w życie 19 czerwca, kiedy Benedykt XVI zainauguruje Rok Kapłaństwa w Kościele katolickim.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]