Reklama

Bartłomiej I dla „Tygodnika”

Bartłomiej I dla „Tygodnika”

24.08.2010
Czyta się kilka minut
Podziały, które nastąpiły w historii chrześcijaństwa, wymagają od nas innego spojrzenia na problem prymatu. Musimy zwrócić uwagę na to, jak był postrzegany i interpretowany prymat papieża w pierwszym tysiącleciu.
W

Wiemy, że w Kościele jeszcze niepodzielonym funkcjonowała koncepcja tzw. pentarchii [powstała w starożytnym chrześcijaństwie koncepcja głosząca, że władza nad Kościołem należy do pięciu patriarchów: Rzymu, Konstantynopola, Aleksandrii, Antiochii i Jerozolimy, którzy pozostają w jedności wiary oraz mają te same prawa na swoich terytoriach - red.].

W koncepcji tej biskup Rzymu był pierwszy, biskup Konstantynopola - drugi. Dlatego teolodzy, którzy zajmują się tym problemem, studiują księgi historyczne i badają, jak to w praktyce funkcjonowało: jak doszło do tego, że prymat funkcjonował w Kościele niepodzielonym i jak się on uzewnętrzniał w życiu Kościoła. Nie jest to prosty temat, bowiem poza jego wymiarem eklezjalnym musimy pamiętać, że jako następstwo minionych stuleci nastąpiły rozmaite zmiany o charakterze psychologicznym i politycznym.

...

2371

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]