Reklama

Bardzo zła ugoda

Bardzo zła ugoda

23.07.2021
Czyta się kilka minut
Departament Stanu USA oraz niemieckie MSZ ogłosiły porozumienie w sprawie gazociągu Nord Stream 2 – korzystne przede wszystkim dla Rosji.
Budowa gazowni obsługującej Nord Stream 2 w Niemczech, maj 2019 r. Fot. SPUTNIK Russia/East News
S

Sprawa i tak wydawała się nieuchronna, a jednak efekt końcowy zaskakuje bardzo negatywnie. W środę 21 lipca Departament Stanu USA oraz niemieckie MSZ ogłosiły osiągnięcie porozumienia w sprawie wycofania amerykańskiego sprzeciwu wobec budowy gazociągu Nord Stream 2. W dokumencie czytamy, że w przypadku agresji Rosji lub użycia przez nią tzw. broni energetycznej zostaną wprowadzone jakieś bliżej nieokreślone sankcje. Waszyngton i Berlin deklarują również podjęcie zabiegów na rzecz utrzymania przez Ukrainę roli kraju tranzytowego w transporcie gazu i wsparcie jej transformacji energetycznej sumą do miliarda dolarów, głównie w formie inwestycji.

Porozumienie wywołało dość powszechnie niedowierzanie, że można podpisać tak niekonkretny dokument, nie zawierający żadnych mechanizmów prawnych, które zobowiązywałyby do reakcji w razie kryzysu. Negocjowana od miesięcy ugoda amerykańsko-niemiecka w istocie niczego nie rozwiązuje. Jest to prestiżowa porażka dyplomacji amerykańskiej, która za cenę ustępstw wobec Niemiec doprowadziła do potężnego nadwyrężenia zaufania wobec Stanów Zjednoczonych ze strony ich sojuszników, a w szczególności Ukrainy, najbardziej poszkodowanej po uruchomieniu Nord Stream 2. Zarazem jest to doraźny sukces rządu w Berlinie, który uzyskał zielone światło od Amerykanów dla uruchomienia tego gazociągu za bardzo nieznaczącą cenę – choć również kosztem dalszego spadku swego autorytetu. Największym zwycięzcą jest Rosja, która nie tylko uzyskała nowy gazowy instrument wpływu na Unię Europejską, ale doprowadziła też do głębokich podziałów wewnątrz Unii i w relacjach transatlantyckich.

Porozumienie amerykańsko-niemieckie nie oznacza jednak, że politycznie sprawa jest zamknięta. We wspólnym oświadczeniu szefowie dyplomacji Polski i Ukrainy słusznie ostrzegają, że Nord Stream 2 tworzy zagrożenie dla bezpieczeństwa w regionie. Natomiast w Kongresie USA podnoszą się wyraźne głosy sprzeciwu ze strony zarówno Demokratów, jak też Republikanów. Spór o rosyjsko-niemiecki projekt gazowy będzie trwać nadal.


Łukasz Grajewski: Politycy, eksperci, ekolodzy – coraz więcej grup w RFN domaga się wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Gdzie prysnęli obrońcy Bidena i przeciwnicy Trumpa? Nie bójcie, nikt Wam krzywdy za brak rozumu nie uczyni, wszak brak rozumu to wystarczająca kara.

A jaki mieliśmy my wpływ na wybór Trumpa albo Bidena? Jeśli teraz będziemy płakać za Trumpem i ignorować Bidena to będzie to objaw rozumu?

Przecie król Europy za uproszeniem rozumnych poljaczków za porżądki się zabrał , aż dzieci co mieli za demokracjo wybyć na zachod postanowili zostać w tem kraju. Podobnoż w niektorych gminach ni z tego ni z owego a własciwie dlatego, krowy wiencej mleka zaczeli dawać. To idzie na lepsze. Znowuż wasz człowiek Iwanie bedzie w Warszawie a nasza nadzieja w Moskwie.

"Lato, jesień, zima, wiosna - do Berlina droga prosta..."

Wasza nadzieja w Moskwie... No właśnie takie to jest to światełko w tunelu.. Jak się nie obrócić to d...a zawsze z tyłu.. Ale przynajmniej mały abstynent wódki jeszcze nie zabrania pić, damy rade..

Bo jesli wy ni ch..a swiatelek Tuska ili Putina nie widitie, ino z obu stron tunela d..ne swiatelka ... To wy lepiej na odtych w tajgę zaiwaniajcie , zamiast na deptak do Tobolska ...
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]