Reklama

Autoportret

Autoportret

13.07.2003
Czyta się kilka minut
S

Sławomir Mrożek: VARIA I. ŻYCIE I INNE OKOLICZNOŚCI - „Pytanie 1: Czy uważa pan, że jako pisarz ma pan do spełnienia jakieś posłannictwo? Jeśli tak, jakie jest to posłannictwo? Odpowiedź: Moje pisanie jest funkcją mojego istnienia, a moje istnienie nie było i nie jest konieczne. Trudno pogodzić pojęcie posłannictwa, misji, z pojęciem przypadkowości. Mógłbym się zastanowić nad moją misją tylko wtedy, gdyby udało się udowodnić, że moje istnienie było i jest konieczne. A udowodnienie tego nie wydaje mi się możliwe”.

To początek tekstu Mrożka „Osobiste odpowiedzi na stereotypowe pytania”. Zacytujmy jeszcze jego koniec:

„Pytanie 4: Jakimi problemami zajmuje się pan obecnie w swoim pisarstwie? Odpowiedź: Zawsze tymi samymi. Po pierwsze - czy jestem. Po drugie, jeżeli nawet jestem, to kim jestem lub jaki jestem. Ale to nie wyczerpuje problemu, ponieważ powstaje pytanie: co to...

7139

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]