Reklama

Atomowe rewelacje

Atomowe rewelacje

28.08.2006
Czyta się kilka minut
O tym, że kultura próbuje agresywnie zawłaszczać nowe pola dla swojej działalności, wiadomo od dawna. Nie dziwi więc, że w końcu zaczęła wchodzić na obszary objęte dotąd klauzulą bezpieczeństwa "TOP SECRET - i to nawet za wschodnią granicą Polski.
Aleksander Janicki, "Black Box", instalacja
W

W pierwszych dniach sierpnia kilkunastu artystów z dziewięciu krajów świata spotkało się w Bałakławie na Krymie na I Festiwalu Sztuki Mediów i Performance. Ukraiński festiwal zaanektował nieczynny port sowieckich atomowych łodzi podwodnych. W tym niegdyś ważnym ze strategicznego punktu widzenia miejscu twórcy m.in. z Ukrainy, Rosji, Mołdawii, Niemiec, Anglii i Polski mieli okazję, idąc "ściśle tajnym" tropem, nawiązać z nim kreatywny dialog.

Wymazana z mapy Bałakława była niedostępnym dla cywilów portem, w którym stacjonowała flota czarnomorska. W wydrążonych wnętrzach góry Taurus, w olbrzymich hangarach dla łodzi podwodnych wojska radzieckie przechowywały broń atomową. Specyficzna estetyka portu narzuciła artystom, posługującym się takimi mediami jak wideo, instalacja, animacja czy performance, konieczność dostosowania się: wszystkie prace powstały dla...

3709

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]