Reklama

Analityk i artysta

Analityk i artysta

13.01.2009
Czyta się kilka minut
Można o nim pisać jako o duszpasterzu lub publicyście, intelektualiście i pisarzu, księdzu lub filozofie polityki, działaczu społecznym lub ekumeniście, człowieku zaangażowanym w dialog międzyreligijny albo o konwertycie. Rozwijając każdy z tych tematów, należałoby dodać epitet "wybitny".
R

RJN (zbyt głęboko wpisał się w moje życie, bym potrafił o nim pisać jako o "obiektywnym" ks. Neuhausie, korzystam więc z używanych często przez niego inicjałów) był, pomimo wielości talentów, wielu różnorodnych pól aktywności oraz dramatycznych niejednokrotnie zwrotów na drodze swego życia, osobowością niezwykle integralną i konsekwentną w działaniu.

Sam sobie zadaję dzisiaj pytanie, skąd brała się ta integralność jego osoby oraz konsekwencja działania pomimo owej różnorodności i zmienności. Było to bowiem widoczne zarówno wtedy, gdy opisywano go jako sztandarowego liberała, jak i gdy pisano o nim jako o guru konserwatystów; gdy był jednym z liderów The Movement i kiedy z "Ruchem" się wadził, kiedy do ekumenicznych rozmów zasiadał po stronie luterańskiej i - później - katolickiej. Myślę, że odpowiedź na to pytanie kryje się w dwóch sformułowaniach, które...

11354

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]