Reklama

Analityk i artysta

Analityk i artysta

13.01.2009
Czyta się kilka minut
Można o nim pisać jako o duszpasterzu lub publicyście, intelektualiście i pisarzu, księdzu lub filozofie polityki, działaczu społecznym lub ekumeniście, człowieku zaangażowanym w dialog międzyreligijny albo o konwertycie. Rozwijając każdy z tych tematów, należałoby dodać epitet "wybitny".
R

RJN (zbyt głęboko wpisał się w moje życie, bym potrafił o nim pisać jako o "obiektywnym" ks. Neuhausie, korzystam więc z używanych często przez niego inicjałów) był, pomimo wielości talentów, wielu różnorodnych pól aktywności oraz dramatycznych niejednokrotnie zwrotów na drodze swego życia, osobowością niezwykle integralną i konsekwentną w działaniu.

Sam sobie zadaję dzisiaj pytanie, skąd brała się ta integralność jego osoby oraz konsekwencja działania pomimo owej różnorodności i zmienności. Było to bowiem widoczne zarówno wtedy, gdy opisywano go jako sztandarowego liberała, jak i gdy pisano o nim jako o guru konserwatystów; gdy był jednym z liderów The Movement i kiedy z "Ruchem" się wadził, kiedy do ekumenicznych rozmów zasiadał po stronie luterańskiej i - później - katolickiej. Myślę, że odpowiedź na to pytanie kryje się w dwóch sformułowaniach, które...

11354

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]