Reklama

Amerykanin w Europie

Amerykanin w Europie

06.03.2005
Czyta się kilka minut
George W. Bush przejdzie do historii jako ten Amerykanin, który pojechał na Stary Kontynent i pożegnał go tak, jak się żegna starą miłość. I który przywitał się z Europą nową.
A

Ameryka chętnie demonstruje swą potęgę. Najlepiej widać to w organizacji wizyty takiej, jaką złożył w ubiegłym tygodniu w Europie prezydent Bush: zamknięte ulice, sprawdzeni mieszkańcy okolicznych domów, wszechpotężna władza Secret Service. W jednym z samochodów jadących w kolumnie za prezydentem agenci ochrony nie kryli się w otwartych oknach ze swymi pistoletami. Ekipy telewizyjne, które nie miały specjalnego zezwolenia na filmowanie przejazdu ulicami, ryzykowały. Nawet filmowanie z (czynnych) barów czy kawiarni było niemożliwe: wśród ich klientów siedzących przy oknach przeważali tajni agenci, nie mający ochoty do żartów.

Bush jeździł po Brukseli jak po wymarłym mieście. Przyjechał, jak mówił, by wyciągnąć rękę na zgodę, ale - poza politykami - nie miał za bardzo do kogo. Przynajmniej tu, w siedzibie NATO i Unii Europejskiej. Bo już w Bratysławie - dokąd...

11017

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]