Reklama

Aktualny św. Tomasz

Aktualny św. Tomasz

01.02.2021
Czyta się kilka minut
P

Polscy dominikanie – a ściślej Instytut Tomistyczny i wydawnictwo „W drodze” – zapowiedzieli, że wraz z fundacją Pro Futuro Theologiae wydadzą tłumaczenie dzieł wszystkich Tomasza z Akwinu. Inicjatywa o tyle ważna, że dziś bardzo potrzebna jest w Kościele postawa Tomasza – jego otwartość i zdolność krytycznego przemyślenia wiary.

Akwinata często kojarzy się ze sztywnym, neoscholastycznym tomizmem, który wydaje się zupełnie nie przystawać do współczesnej umysłowości. Warto jednak pamiętać, że taki tomizm to przeciwieństwo Tomasza. Np. jego pomysł, by wykorzystać w myśleniu nad wiarą filozofię Arystotelesa, był w ówczesnym kontekście krokiem, jakim dzisiaj jest inspirowanie się przez teologów buddyzmem albo wynikami badań uzyskiwanymi w ramach gender studies. Podobnie otwarty charakter ma podstawowa metoda teologiczna Akwinaty – nie tyle wykład ustalonych treści, co krytycyzm, rozważanie za i przeciw, argumentacja.

Czyż nie tego nam trzeba? ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Teolog i filozof, publicysta, bloger, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, adiunkt w Katedrze Filozofii Boga i Religii w Akademii Ignatianum w Krakowie. Członek Krakowskiej Grupy...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]