Reklama

Akcent jest duszą

Akcent jest duszą

14.04.2009
Czyta się kilka minut
Eustachy Rylski, prozaik, dramaturg, scenarzysta: W publicznym języku polskim irytuje mnie w zasadzie tylko jedna rzecz. Za to bardzo. Chodzi o akcent - w wielu językach jest on sprawą podstawową dla ich zrozumienia, w polskim zaś kompletnie się go ignoruje.
Z

Zęby bolą od tego, co wyprawiają lektorzy, spikerzy i dziennikarze, a więc ludzie, którzy utrzymują się z mówienia po polsku. Permanentnie stawia się akcent na ostatnią sylabę, a nierzadko wręcz na ostatnią literę. Mówienie "Ameryka", "Afryka" "matematyka", "polityka" - to po prostu językowe przestępstwo. Mówi się przecież "Ameryka", "Afryka", "matematyka", "polityka". Ci sami ludzie, którzy popełniają owe przestępstwa, zapewne bardzo się pilnują, by nie robić podobnych błędów w języku angielskim - bo na każdym egzaminie zostaliby natychmiast ścięci.

W Rosji złe udarienie dyskwalifikuje nie tylko inteligentów. Są języki, w których akcent jest sprawą zasadniczą i złe akcentowanie sprawia, że stają się one niezrozumiałe....

3238

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]