Ładowanie...
Aby młodym było lżej
Niemiecki rząd przedstawił nowe cele klimatyczne. Do 2030 r. kraj ma zredukować emisję dwutlenku węgla o 65 proc. w stosunku do poziomu z 1990 r. (to o 10 punktów procentowych więcej, niż dotychczas zakładano), a także osiągnąć tzw. neutralność klimatyczną pięć lat przed terminem obowiązującym dla całej Unii – czyli w 2045 r.
Takie decyzje wymusiło orzeczenie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z końca kwietnia, który stwierdził, że obowiązujące obecnie przepisy określające tempo osiągania zielonego ładu naruszają prawa przyszłych pokoleń do bezpiecznego życia i przerzucają na nie brzemię ponoszenia konsekwencji zmian klimatycznych. Szybkość reakcji na ten wyrok obecnie rządzącej koalicji CDU/SPD wynika głównie z sytuacji na ostatniej prostej przed wrześniowymi wyborami – obie partie czują mocno na plecach oddech Zielonych, którzy mają po raz pierwszy szansę wygrać, a w...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]