41/08

Nagrodę Nike zdobyła Olga Tokarczuk

za książkę "Bieguni", opublikowaną w Wydawnictwie Literackim. "Biegunów", którzy zwyciężyli również w plebiscycie czytelników "Gazety Wyborczej", przypomina Lektor w tym numerze "TP".

Hanna Krall otrzymała nagrodę im. Ricardy Huch,

przyznawaną przez miasto Darmstadt od 1978 r. za "niezależne myślenie, odwagę w działaniu oraz promocję ideałów ludzkości i porozumienia między narodami jako wartości historyczno--kulturalnej tożsamości społeczeństwa europejskiego".

"Maminsynek" w reż. Azazela Jacobsa

zdobył główną nagrodę I Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego "Off Camera". O Festiwalu pisze w tym numerze "TP" Anita Piotrowska.

Rafał Blechacz wydał nową płytę

z sonatami Haydna, Beethovena i Mozarta. Laureat I nagrody na XV Konkursie Chopinowskim opowiada Jackowi Hawrylukowi o Sonacie D-dur KV 311 Mozarta: "Jest mi szczególnie bliska, bowiem Mozart, pisząc ją, był w podobnym wieku jak ja teraz. Ta radość z życia, żarty, energia, która go rozpierała. Wszystko to słychać. Pamiętam, gdy z maestro Maksymiukiem grałem Koncert A-dur KV 488 Mozarta, krótko przed konkursem, przed drugą częścią dyrygent powiedział: »Nie, tego nie mógł napisać człowiek, to pisał Pan Bóg. Tutaj Pan Bóg prowadził rękę Mozarta«. I takie mam poczucie, gdy zaczynam grać drugą, liryczną część tej sonaty".

IV Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

rozpoczął się we Wrocławiu. W programie premiera antologii opowiadań "Zaraz wracam", zajęcia creative writing, przegląd adaptacji filmowych, a przede wszystkim spotkania z pisarzami. Wśród gości znajdą się m.in.: György Dragomán, Darek Foks, Kerstin Hensel, Oleksandr Irwaneć, Wojciech Kuczok, Fatos Lubonja, Janusz Rudnicki, Andrzej Stasiuk, Anne Swärd i Adam Wiedemann. Festiwal trwa do 12 października. Szczegóły:

http://opowiadanie.com.pl/

Festiwal literacki "Pora Prozy"

odbędzie się między 9 a 23 października w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bochni, Bytomiu, Chrzanowie, Gdańsku, Gnieźnie, Kędzierzynie-Koźlu, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie, Sejnach, Siedlcach, Sopocie, Suwałkach, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Gościem specjalnym będzie literatura bałkańska, reprezentowana przez m.in. Dubravkę Ugresič i Borę Ćosicia, w ramach festiwalu odbędzie się też szereg spotkań związanych z twórczością Zbigniewa Herberta. Szczegółowy program: www.instytutksiazki.pl

(af)

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 41/2008

Podobne artykuły

Temat Tygodnika
Obraz tygodnia
"Toczy się wojna podjazdowa o zmianę reguł debaty politycznej - mówi "Gazecie Wyborczej" Zygmunt Bauman. - Jeśli nie przyhamujemy jej w porę, doprowadzi ona do wyeliminowania dyskusji merytorycznej z polskiego życia politycznego. Aby uzmysłowić sobie, o jaką stawkę tu idzie, przypomnijmy epizod z kampanii prezydenckiej. By zdyskwalifikować prezydenckiego kontrkandydata Prawa i Sprawiedliwości, Jacek Kurski posłużył się argumentem służby jego dziadka w Wehrmachcie. Zamiast wyśmiać autora i spytać go publicznie, jakim sposobem to, co robił jego dziadek przed narodzeniem się wnuka, może rzutować na ocenę jednego z kandydatów do fotela prezydenckiego, politycy i dziennikarze pomknęli do archiwów, by wyszperać, jak długo straszny dziadunio służył w Wehrmachcie i jak się do koszar dostał. Rewolucyjna zmiana w regułach prowadzenia debaty politycznej została w ten sposób zalegalizowana i wyniesiona do rangi reguły. Polityka - zdają się mówić nowi włodarze Polski - to tyle, co tropienie nikczemników, którzy się kryją za odmiennymi poglądami, a pręgierz, dyby, gąsior i pal to główne narzędzia naprawy Rzeczypospolitej".
W wieku 90 lat zmarła w Schruns (Austria) Elisabeth Schwarzkopf, jedna z największych sopranistek zeszłego wieku. Urodziła się w Jarocinie, debiutowała w operze berlińskiej w 1938 r., po czterech latach przeniosła się do Wiednia. Po ślubie z producentem muzycznym Walterem Legge (1953) przyjęła obywatelstwo brytyjskie. Zasłynęła rolami mozartowskimi oraz wykonaniami pieśni Hugo Wolfa i Richarda Straussa. Po raz ostatni wystąpiła na scenie operowej w 1971 r. w Brukseli jako Marszałkowa w "Kawalerze Srebrnej Róży" Straussa, później dawała już tylko recitale pieśni i zajmowała się działalnością dydaktyczną.
Minęła 10. rocznica śmierci Juliana Stryjkowskiego.