Reklama

10 tysięcy godzin treningu nie czyni mistrza

10 tysięcy godzin treningu nie czyni mistrza

26.08.2019
Czyta się kilka minut
Psychologowie często definiują eksperta – w dowolnej dziedzinie – jako kogoś, kto ma za sobą 10 tys. godzin odpowiedniego treningu czy praktyki.
W

Wartość ta znana jest jako „reguła Gladwella”, od nazwiska autora jednej z książek podważających znaczenie wrodzonego talentu w osiągnięciu sukcesu, a akcentujących rolę intensywnego treningu. Najważniejszą naukową podbudową takich poglądów był głośny artykuł K. Andersa Ericcsona i współpracowników opublikowany w 1993 r. w „Psychological Review”, w którym zasugerowano, że poziom umiejętności skrzypków najbardziej zależy od oszacowanej przez nich liczby godzin spędzonych na ćwiczeniach.

Właśnie ukazała się replikacja tamtych badań. Jej autorzy, Brooke N. Macnamara i Megha ­Maitra, podważają wcześniejsze ustalenia – w ich badaniu okazało się, że najwybitniejsi skrzypkowie mieli za sobą nawet mniejszą liczbę godzin samodzielnego treningu niż skrzypkowie „dobrzy”. Czyli trudny do zdefiniowania talent także musi odgrywać istotną rolę – zwłaszcza na najwyższym poziomie umiejętności. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]