Reklama

Życie zaczyna się po pięćdziesiątce

Życie zaczyna się po pięćdziesiątce

07.04.2009
Czyta się kilka minut
Odkąd w operze Hades i Arkadia wyniosły się na14. piętro mrówkowca, siódme drzwi na lewo, gdzie urżnięta w sztok Eurydyka podcina sobie żyły stłuczoną butelką - wiedziałem, że kiedyś fala się odwróci. I wreszcie się odwraca.
W

We wczesnych latach 70. ktoś powiedział, że "dzisiejsza młodzież" znalazła niezawodny sposób na afirmację swojej oryginalności: wszyscy ubierają się tak samo. Od pewnego czasu oryginalność i odkrywczość reżyserów pracujących w operze (trend przez neofitów zwany jej "reteatralizacją") polega na tym, by wszystkie przedstawienia były do siebie podobne. Natrząsał się z tego niedawno mistrz Peter Stein, mówiąc, że taki "nowoczesny" teatr zrobić bardzo łatwo: na scenie stoi łóżko, wokół którego biegają aktorzy w nieprzemakalnych płaszczach lub piżamach, niezależnie od tego, czyja sztuka i o czym.

Dmuchawa od spodu

Jeden z wyznawców szkoły pod wezwaniem niemieckiej scenografki Anny Viebrock, która każdy utwór wsadzi "w stół, w tapczan, w szafę z orzecha", tłumaczył parę lat temu uczenie, że Monteverdiego koniecznie inscenizować...

12200

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]