Reklama

Ładowanie...

Życie zaczyna się po pięćdziesiątce

07.04.2009
Czyta się kilka minut
Odkąd w operze Hades i Arkadia wyniosły się na14. piętro mrówkowca, siódme drzwi na lewo, gdzie urżnięta w sztok Eurydyka podcina sobie żyły stłuczoną butelką - wiedziałem, że kiedyś fala się odwróci. I wreszcie się odwraca.
W

We wczesnych latach 70. ktoś powiedział, że "dzisiejsza młodzież" znalazła niezawodny sposób na afirmację swojej oryginalności: wszyscy ubierają się tak samo. Od pewnego czasu oryginalność i odkrywczość reżyserów pracujących w operze (trend przez neofitów zwany jej "reteatralizacją") polega na tym, by wszystkie przedstawienia były do siebie podobne. Natrząsał się z tego niedawno mistrz Peter Stein, mówiąc, że taki "nowoczesny" teatr zrobić bardzo łatwo: na scenie stoi łóżko, wokół którego biegają aktorzy w nieprzemakalnych płaszczach lub piżamach, niezależnie od tego, czyja sztuka i o czym.

Dmuchawa od spodu

Jeden z wyznawców szkoły pod wezwaniem niemieckiej scenografki Anny Viebrock, która każdy utwór wsadzi "w stół, w tapczan, w szafę z orzecha", tłumaczył parę lat temu uczenie, że Monteverdiego koniecznie inscenizować...

12200

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]