ZOBACZYĆ WARTO

6 – 12 kwietnia

01.04.2013

Czyta się kilka minut

Mitzvah. Podziel się swoją nerką

Dokumentalny, reż. Maciej Grabysa, Witold Gadowski, Polska 2012, Planete, sobota 6 IV, 22.35

W izraelskiej transplantologii od dawna istnieje problem z rodzimymi dawcami nerek. Jedna z przyczyn tkwi w przekonaniach religijnych. Realizowany przez pięć lat w kilku krajach świata sensacyjny dokument śledczy bada funkcjonowanie czarnego rynku przeszczepów, uwzględniając różne jego aspekty, z polityką, religią i ekonomią włącznie.

Smoleńsk 2010 – 2013

Filmy dokumentalne, TVP 1, poniedziałek 8 IV, 20.25, 21.25

Tuż przed trzecią rocznicą tragicznych wydarzeń pod Smoleńskiem publiczna telewizja wyemituje dwa dokumenty: „Katastrofa w przestworzach: Śmierć prezydenta” i „Anatomia upadku”. Pierwszy, będący odcinkiem serii National Geographic o największych katastrofach lotniczych, próbuje krok po kroku odtworzyć to, co zdarzyło się 10 kwietnia 2010 roku. Drugi, wyreżyserowany przez publicystkę „Gazety Polskiej” Anitę Gargas, polemizuje z oficjalną wersją. Po emisji przewidziana jest dyskusja w studiu Piotra Kraśki.

Martha Marcy May Marlene

Dramat, reż. Sean Durkin, USA 2011, Canal+, wtorek 9 IV, 20.00

Pod tym dziwacznym tytułem kryje się jeden z ciekawszych debiutów w amerykańskim kinie niezależnym ostatnich lat, nagrodzony m.in. za reżyserię na festiwalu w Sundance. Durkin prześwietla współczesny fenomen sekt religijnych i zderza go z dominującym stylem życia, nastawionym na konsumpcję i karierę.

Bohaterowie getta

Przegląd dokumentalny, TVP Kultura, środa 10, 17, 24 IV

W związku z 70. rocznicą wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim w cztery kolejne środy miesiąca TVP Kultura pokaże cykl dokumentów poświęcony tej tematyce. Zapoczątkuje go już 3 kwietnia o 23.20 „Kronika Powstania w Getcie Warszawskim według Marka Edelmana” Jolanty Dylewskiej. Kolejny tytuł to „Chłopak i dziewczyna” Sławomira Koehlera (10 IV), a następnie „Ocaleńcy” Aleksandry Kedaj oraz „Hotel Polski” Kamy Veymont.

W lepszym świecie

Dramat, reż. Susanne Bier, Dania/Szwecja 2010, Ale kino!, czwartek 11 IV, 20.10

Czy w dzisiejszym świecie jest możliwe całkowite wyrzeczenie się przemocy? Znakomita duńska reżyserka, znana choćby z filmu „Tuż po weselu”, analizuje ten problem z kilku perspektyw: na gruncie szkoły, rodziny czy tragedii toczących się w odległych zakątkach świata. Dramat Bier został uhonorowany Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 14/2013