ZOBACZYĆ WARTO

29 marca – 5 kwietnia

25.03.2013

Czyta się kilka minut

Jak zostać królem

Dramat, reż. Tom Hooper, Australia / USA / Wielka Brytania 2010, TVP 2, piątek 29 III, 20.40, sobota 30 III, 11.50

Film historyczny, biograficzny i komedia w jednym. Nagrodzona Oscarem opowieść o wstydliwej przypadłości władającego Imperium Brytyjskim Jerzego VI ściąga postać króla na ziemię, skupiając się na kameralnym portrecie pełnego kompleksów człowieka, którego historyczne wyzwania zmusiły do podjęcia walki z własnymi ograniczeniami.


Pasja wg św. Łukasza

Spektakl muzyczny, reż. Grzegorz Jarzyna, Polska 2012, TVP 2, piątek 29 III, 22.50

Wydarzeniem towarzyszącym ubiegłorocznemu festiwalowi Misteria Paschalia była prapremiera widowiska muzycznego, na które złożyło się wykonanie Pasji wg św. Łukasza napisanej w latach 60. XX w. przez Krzysztofa Pendereckiego. Twórcą projektu był Narodowy Instytut Audiowizualny, orkiestrą kameralną AUKSO dyrygował sam kompozytor, a wizualizacje stworzył Grzegorz Jarzyna. Przed nami telewizyjna rejestracja tego unikalnego spektaklu.


Melos – Pieśni Morza Śródziemnego

Koncert, reż. Samuel Thiebaut, Francja 2012, mezzo, sobota, 30 III, 23.30

Podczas paryskiego festiwalu „Au Fil des Voix” wystąpiła grupa muzyków pochodzących z trzech krajów basenu Morza Śródziemnego. Wspólną podróż muzyczną odbyli: Juan Carmona z Hiszpanii, Dordaf Hamdani z Tunezji i zespół En Chordais z Grecji pod kierunkiem wybitnego perkusisty o irańskich korzeniach, Keyvana Chemiraniego.


Niedziela z... Janem Englertem

Blok programowy, TVP Kultura, niedziela 31 III, od 17.20

Świętujący w tym roku 70. urodziny znakomity aktor teatralny i filmowy będzie gościem studia TVP Kultura. Englert debiutował już w 1956 r. w filmie „Kanał” Andrzeja Wajdy, ostatnio oglądaliśmy go w „Tajemnicy Westerplatte” Pawła Chochlewa. Spotkaniu z aktorem towarzyszyć będzie spektakl telewizyjny „Next-Ex” Juliusza Machulskiego z 2012 r. oraz komedia „Złoto dezerterów” (1998) Janusza Majewskiego.


Młyn i krzyż

Dramat, reż. Lech Majewski, Polska/Szwecja 2011, Canal+, środa 3 IV, 21.00

Polski reżyser czyta słynny obraz „Droga na Kalwarię” Pietera Bruegla Starszego, ożywiając utrwalone na płótnie historie i interpretując zawartą w nich symbolikę. Obok Drogi Krzyżowej toczy się zwyczajne życie XVII-wiecznej prowincji flandryjskiej, ale rozgrywa się także dramat prześladowań religijnych. W filmie o wyjątkowych walorach wizualnych wystąpili m.in. Rutger Hauer, Michael York, Charlotte Rampling.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 13/2013