Reklama

Złoty wózek

Złoty wózek

02.03.2014
Czyta się kilka minut
Kira Pietrek, Statystyki, WBPiCAK, Poznań 2013
U

Urodzona w 1983 r., Kira Pietrek (jej debiutancki tom „Język korzyści” został cztery lata temu nagrodzony Silesiusem) należy do pokolenia, dla którego liberalny kapitalistyczny porządek przestał być ziemią obiecaną, a poezja stała się na nowo narzędziem politycznego sprzeciwu. „Statystyki” już tytułem oddają charakterystyczny język tych utworów – sprawozdawczy, czerpiący z mowy urzędów, korporacji, konferencyjnych wystąpień. Poezja balansuje tu na granicy „niepoetyckich” dykcji, by mówić o rolach, które społeczeństwo przypisuje płciom, codzienności uwikłanej we wszechwładzę pieniądza i korporacyjny przymus: „mój brat / operator wózka widłowego / marzy że zostanie pracownikiem roku / i dostanie złoty wózek”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Ur. 1971 r. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”, krytyk literacki, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]