Reklama

Ładowanie...

Ziemia przeciw niebiosom

01.09.2009
Czyta się kilka minut
Szerzący się w społeczeństwie chaos jest nade wszystko chorobą duszy, zatem jakość politycznej rzeczywistości odzwierciedla jedynie etyczny i duchowy charakter klas politycznych - twierdził Voegelin.
Z

Z myślą Erica Voegelina (1901-1985) zetknąłem się w latach 80., pisząc dla emigracyjnego kwartalnika "Aneks" esej pod tytułem "Przeciw gnostykom". Niełatwe rozważania tego osiadłego w Ameryce niemieckiego myśliciela, ujęte w bogatej, choć nieco ciężkiej angielszczyźnie, zachwyciły mnie i porwały. Porządkowały krajobraz po intelektualnej bitwie z komunizmem, wydobywając na światło dzienne jego duchowe korzenie ukryte w nowożytnej gnozie. Komunizm i gnoza? Rewolucyjny ruch społeczny i duchowe poznanie? Materializm i mistycyzm? Cóż mogło być między nimi wspólnego? Ale to niewiarygodne z pozoru połączenie nie było mi zupełnie obce. Kilka lat wcześniej, w szkicu o współczesnym Fauście, swoistej mitografii komunizmu, nawiązywałem już do gnozy i komunizmu. Przedstawiłem wówczas postać Prometeusza nie jako szlachetnego zbawcę ludzkości, lecz jako upadłego anioła. Prometeusz...

15967

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]