Reklama

Ziemia przeciw niebiosom

Ziemia przeciw niebiosom

01.09.2009
Czyta się kilka minut
Szerzący się w społeczeństwie chaos jest nade wszystko chorobą duszy, zatem jakość politycznej rzeczywistości odzwierciedla jedynie etyczny i duchowy charakter klas politycznych - twierdził Voegelin.
Z

Z myślą Erica Voegelina (1901-1985) zetknąłem się w latach 80., pisząc dla emigracyjnego kwartalnika "Aneks" esej pod tytułem "Przeciw gnostykom". Niełatwe rozważania tego osiadłego w Ameryce niemieckiego myśliciela, ujęte w bogatej, choć nieco ciężkiej angielszczyźnie, zachwyciły mnie i porwały. Porządkowały krajobraz po intelektualnej bitwie z komunizmem, wydobywając na światło dzienne jego duchowe korzenie ukryte w nowożytnej gnozie. Komunizm i gnoza? Rewolucyjny ruch społeczny i duchowe poznanie? Materializm i mistycyzm? Cóż mogło być między nimi wspólnego? Ale to niewiarygodne z pozoru połączenie nie było mi zupełnie obce. Kilka lat wcześniej, w szkicu o współczesnym Fauście, swoistej mitografii komunizmu, nawiązywałem już do gnozy i komunizmu. Przedstawiłem wówczas postać Prometeusza nie jako szlachetnego zbawcę ludzkości, lecz jako upadłego anioła. Prometeusz...

15967

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]