Reklama

Żelazny uścisk

Żelazny uścisk

16.07.2019
Czyta się kilka minut
Nadchodzą sztuczne mięśnie, dziesiątki razy bardziej wydajne i wytrzymałe od ludzkich. W numerze „Science” z 12 lipca trzy różne zespoły badawcze przedstawiły swoje projekty takich konstrukcji.
W

W dwóch przypadkach włókno sztucznego mięśnia składa się ze specjalnej otoczki, reagującej na temperaturę, elektryczność albo określone substancje (pod ich wpływem dokonuje się „skurcz”), oraz cieniutkich „nitek”, odpowiednio skręconych lub owiniętych, wykonanych z różnych materiałów – od drogich w produkcji węglowych nanorurek po szeroko dostępne materiały, takie jak bambus czy jedwab. Jeden z zespołów zaprezentował nieco inne rozwiązanie – połączenie dwóch polimerów, reagujących zmianą długości pod wpływem różnych temperatur. Badacze pokazali, że ich włókno bez trudu może wykonać ponad 10 tys. następujących po sobie skurczów.

Wśród potencjalnych zastosowań testowanej technologii wymienia się m.in. konstrukcje robotów oraz urządzenia i materiały biomedyczne (wliczając rozmaite protezy). ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]