Reklama

Zdjęcie z Krainy Ostatecznej

Zdjęcie z Krainy Ostatecznej

20.05.2019
Czyta się kilka minut
Sonda New Horizons, która w 2015 r. przysłała nam pierwsze zdjęcia Plutona z bliska, nie ustaje w swej podróży ku krańcom Układu Słonecznego.
N

Niedawno minęła kolejnego mieszkańca tych mrocznych rejonów, noszącego oficjalnie niezbyt wdzięczną nazwę 2014 MU69 i obrazowy przydomek Ultima Thule – Kraina Ostateczna. To najdalszy obiekt w kosmosie, który sfotografowaliśmy z bliska.

Ultima Thule przypomina – na odpowiednio podrasowanych zdjęciach – krągłego bałwanka, jednak jego powierzchnia dla ludzkiego oka miałaby tak naprawdę barwę i teksturę zwietrzałego asfaltu z brunatną nutą. Panują tam temperatury tylko o 40 stopni wyższe od zera bezwzględnego, czyli zbliżone do -230°C, a materiał budulcowy „bałwanka”, brudny lód, zachowuje się w takich warunkach po prostu jak żwir.

Obiekt ten powstał w wyniku zetknięcia się i zmrożenia ze sobą dwóch brył lodu – większej (nazywanej Ultima) o średnicy 20 km i mniejszej (Thule) o średnicy 14 km. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof przyrody i dziennikarz naukowy, specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]