Reklama

Zdjęcie z Krainy Ostatecznej

Zdjęcie z Krainy Ostatecznej

20.05.2019
Czyta się kilka minut
Sonda New Horizons, która w 2015 r. przysłała nam pierwsze zdjęcia Plutona z bliska, nie ustaje w swej podróży ku krańcom Układu Słonecznego.
N

Niedawno minęła kolejnego mieszkańca tych mrocznych rejonów, noszącego oficjalnie niezbyt wdzięczną nazwę 2014 MU69 i obrazowy przydomek Ultima Thule – Kraina Ostateczna. To najdalszy obiekt w kosmosie, który sfotografowaliśmy z bliska.

Ultima Thule przypomina – na odpowiednio podrasowanych zdjęciach – krągłego bałwanka, jednak jego powierzchnia dla ludzkiego oka miałaby tak naprawdę barwę i teksturę zwietrzałego asfaltu z brunatną nutą. Panują tam temperatury tylko o 40 stopni wyższe od zera bezwzględnego, czyli zbliżone do -230°C, a materiał budulcowy „bałwanka”, brudny lód, zachowuje się w takich warunkach po prostu jak żwir.

Obiekt ten powstał w wyniku zetknięcia się i zmrożenia ze sobą dwóch brył lodu – większej (nazywanej Ultima) o średnicy 20 km i mniejszej (Thule) o średnicy 14 km. ©

Autor artykułu

Filozof przyrody i dziennikarz naukowy, specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik naukowy Uniwersytetu...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]