Reklama

Zasłona

Zasłona

19.03.2012
Czyta się kilka minut
Do niedawna we wszystkich kościołach, obecnie tylko w niektórych, zasłaniano kirem przede wszystkim krzyże, a czasami również obrazy.
T

Takie podejście do plastycznych przedstawień zwłaszcza Męki Pańskiej może wydać się trochę dziwne. Zbliża się przecież Wielki Tydzień, kulminacyjny moment Wielkiego Postu, krzyż z rozpiętym na nim Chrystusem znajdzie się w centrum kościoła i liturgii, a my tymczasem ten krzyż usuwamy sprzed naszych oczu. Wydaje się, że powinniśmy postąpić wprost przeciwnie i krzyż wyeksponować, a tymczasem tu i ówdzie wracamy do tej starej praktyki, i to niekoniecznie powodowani chęcią zawrócenia do czasów, kiedy to wszystko działo się ponoć bardziej po chrześcijańsku.

Pierwsza odpowiedź, jaka się narzuca, to wstyd, może nieuświadomiony, wstyd z powodu tego, co wyrządziliśmy i co nadal wyrządzamy Jezusowi. Wielce pouczające byłoby sporządzenie listy epitetów, jakimi określano Pana Jezusa. Mówiąc dzisiejszym językiem, Jezus z Nazaretu to burzyciel ładu i porządku społeczno-politycznego za nic...

3273

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]