Reklama

Zacny

Zacny

27.02.2008
Czyta się kilka minut
1 Wedle "Słownika etymologicznego języka polskiego" Wiesława Borysia słowem "zacny" określało się w dawnej polszczyźnie człowieka "mającego szlachetny charakter, dobre serce, prawego". Autor słownika powiada także, że jest to zapożyczenie z języka czeskiego, w którym "zacny" znaczył tyle co "cenny, kosztowny, drogocenny, szanowny, wielmożny, wysoko urodzony, znakomity, wspaniały, rzadki, niespotykany".
2

2

Mam słabość do tego słowa i aury, jaką wytwarza; mam słabość do świata wartości, z jakiego się wywodzi. Wiem także, że należy się nim posługiwać rozważnie, z dystansem i uśmiechem. Jeśli powiem komuś, że jest zacny, to mogę się spodziewać zaprzeczenia w rodzaju: "wcale taki zacny nie jestem". Wiele to mówi o dzisiejszym języku i współczesnej mentalności.

3

W artykule Wojciecha Czuchnowskiego "Jak Zybertowicz z Targalskim nauczali ABW" ("Gazeta Wyborcza" z 15 lutego) znalazłem zdania, jakie toruński socjolog skierował do swych słuchaczy-oficerów. Wedle autora artykułu, prof. Zybertowicz mówił, że "tajne służby to enklawa niecności", "to instytucja, w której przestrzeganie zasad niecnych jest cnotą" oraz dodawał, że "niecnota powinna służyć ochronie zasad zacnych".

Czuchnowski...

2585

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]