Reklama

Wziemięwstąpienie

Wziemięwstąpienie

15.05.2012
Czyta się kilka minut
Wstępowanie i zstępowanie – te słowa brzmią wystarczająco obco, by przy ich pomocy opisywać rzeczywistość.
W

W Biblii wiadomo, kiedy się wstępuje i kiedy zstępuje, w dzisiejszych czasach już nie. Stąd prześmiewcze porzekadło: „wstąpił do piekieł, po drodze mu było”. Biblijny (współczesny również) pielgrzym, idąc do Jerozolimy, musiał się wspinać, czyli iść do góry, a więc wstępować. Wracając z tego świętego miasta szło się w dół, a więc zstępowało. Stąd Jezus wstępuje do nieba, jako że niebo znajduje się wysoko, najwyżej, nad naszymi głowami. To tam, za siódmym niebieskim sklepieniem Bóg zasiada na tronie i stamtąd schodzi, czyli zstępuje z nieba na ziemię.

Wraz z postępem nauki obraz Wszechświata i umiejscowienia w nim Ziemi ulegał, i dalej ulega, zmianie. Końca tych przemian nie widać. Wraz ze wzrostem wiedzy o Wszechświecie wzrasta również liczba pytań. Tak że każdy nowy paradygmat nie tyle zamyka proces poznawania rzeczywistości, co otwiera nowe możliwości badawcze, a to dobrze...

3223

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]