Reklama

Wybór w warunkach niepewności

Wybór w warunkach niepewności

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Polemika pomiędzy teistami i ateistami jest zapewne wiecznotrwała. Ważne, by obie strony w punkcie wyjścia szanowały punkt widzenia oponentów, a przynajmniej traktowały go jako dopuszczalny, nie zaś wynikający z uprzedzeń czy złej woli.
W

W 1979 r. ukazała się niewielka książka “L'athéisme difficile" Etienne Gilsona, wybitnego filozofa katolickiego, przede wszystkim historyka filozofii średniowiecznej. Autor, zmarły w 1978 r., napisał ją wyraźnie zaniepokojony postępującą sekularyzacją swojego kraju, zapewne w celu dostarczenia narzędzi intelektualnych dla dyskusji z ateistami. Trudno powiedzieć, na ile ten cel zrealizował. Wedle mojej wiedzy dziełko nie zrobiło większego wrażenia ani na francuskich katolikach, ani na tamtejszych niewierzących. Dwa wydania polskie (“Ateizm trudny", Warszawa 1990 i 1996; to drugie w książce “Bóg i filozofia") zdają się świadczyć, że u nas rzecz ma się inaczej. Przeświadczenie to znajduje potwierdzenie w treści hasła “Ateizm" (pióra s. Zofii Zdybickiej) w “Powszechnej Encyklopedii Filozofii" (t. 1, Lublin 2000), a najsilniejsze w książce ks. Jana Sochonia “Ateizm" (Wydawnictwo...

23393

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]