Reklama

Wrażliwe oko badacza

Wrażliwe oko badacza

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Zbliżający się jubileusz Kazimierza Kutza to okazja do przeglądu jego spektakli, które śmiało zaliczyć można do najwybitniejszych osiągnięć polskiego teatru telewizji.
S

Scena z telewizyjnej realizacji "Do piachu" Różewicza: Piotr Cyrwus jako przygłupi Waluś, ciągnięty przez partyzantów na postronku po leśnym błocie, niczym bydlę prowadzone na rzeź. Ten jeden jedyny obraz mieści w sobie siłę zdolną zmiażdżyć wszystkie pielęgnowane w Polsce od wieków inteligencko-szlacheckie mity, obnażyć pustkę pisanych wielką literą słów, wstrząsnąć posadami humanistycznego i chrześcijańskiego modelu świata. Już samo zrealizowanie tego po dziś dzień wzbudzającego ogromne emocje spektaklu zapewnia Kutzowi miejsce w panteonie polskiego teatru. A przecież to tylko jedno z kilkudziesięciu wyreżyserowanych przez niego przedstawień.

W teatrze telewizji obecny od połowy lat 60., najważniejsze tytuły zrealizuje pod koniec lat 80. i w następnej dekadzie. Mniej drastyczne w wymowie i formie niż "Do piachu", w gruncie rzeczy mają one podobny charakter...

2790

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]