Reklama

Wrażliwe oko badacza

Wrażliwe oko badacza

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Zbliżający się jubileusz Kazimierza Kutza to okazja do przeglądu jego spektakli, które śmiało zaliczyć można do najwybitniejszych osiągnięć polskiego teatru telewizji.
S

Scena z telewizyjnej realizacji "Do piachu" Różewicza: Piotr Cyrwus jako przygłupi Waluś, ciągnięty przez partyzantów na postronku po leśnym błocie, niczym bydlę prowadzone na rzeź. Ten jeden jedyny obraz mieści w sobie siłę zdolną zmiażdżyć wszystkie pielęgnowane w Polsce od wieków inteligencko-szlacheckie mity, obnażyć pustkę pisanych wielką literą słów, wstrząsnąć posadami humanistycznego i chrześcijańskiego modelu świata. Już samo zrealizowanie tego po dziś dzień wzbudzającego ogromne emocje spektaklu zapewnia Kutzowi miejsce w panteonie polskiego teatru. A przecież to tylko jedno z kilkudziesięciu wyreżyserowanych przez niego przedstawień.

W teatrze telewizji obecny od połowy lat 60., najważniejsze tytuły zrealizuje pod koniec lat 80. i w następnej dekadzie. Mniej drastyczne w wymowie i formie niż "Do piachu", w gruncie rzeczy mają one podobny charakter...

2790

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]