Reklama

Wietrzenie duszy

Wietrzenie duszy

09.11.2010
Czyta się kilka minut
Marjane Satrapi: Podział na Zachód i Wschód nie ma żadnego znaczenia. Nie ma dwóch kultur, jest ich cały łańcuch - spięte ogniwa. Nie ma więc nieprzekraczalnych granic.
Nowość Biblioteki Tygodnika Powszechnego
G

Grzegorz Jankowicz: Tradycyjne opowieści irańskie zaczynają się od frazy "Jeki bud, jeki nabud", co znaczy: "Ktoś był, kogoś nie było". Za jej pomocą opowiadający podkreśla, że historia jest fikcyjna: nie ma znaczenia, czy bohater rzeczywiście istniał, czy też został zmyślony. Można jednak odczytać to zdanie inaczej - jako zwięzłą refleksję na temat początków opowieści, którą zaczynamy snuć albo dlatego, że czyjaś obecność staje się dla nas zbyt dojmująca, albo dlatego, że ktoś zniknął (z naszego życia, z naszego otoczenia, z naszej pamięci). Kto więc był, a kogo nie było, gdy zaczęłaś rysować swą pierwszą powieść graficzną?

Marjane Satrapi: Wszyscy byli i nikogo nie było. Rozumiem sens tego pytania, gdyż stawiano mi je wiele razy. Chcesz pewnie wiedzieć, które z moich historii są zakorzenione w mojej autobiografii, a które nie.

...
10493

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]