Reklama

Wierzę w literaturę

Wierzę w literaturę

25.12.2005
Czyta się kilka minut
Mamy dziś kłopot z samą rzeczywistością - nigdy wcześniej jej status nie budził tylu wątpliwości. Dopóki jednak istnieć będzie potrzeba wyrażania siebie, dopóty mieć będziemy literaturę.
"

"Literatura nie może pretendować do chwały nauki, ale bez literatury nikt by się nie dowiedział, jaka jest rzeczywistość prywatna człowieka, który do wyrażenia siebie nie potrzebuje niczego poza ołówkiem i kawałkiem papieru". To zdanie Gombrowicza, wyjęte z tekstu o symptomatycznym tytule "Pisarz i pieniądze", stoi mi przed oczyma od chwili, gdy przeczytałem "Literaturkę" - pamflet, w którym Anna Nasiłowska ogłosiła śmierć rodzimej twórczości prozatorskiej. Nie ma literatury - jest "literaturka", nie ma też, twierdzi autorka, krytyki; jest tylko recenzowanie. Nie zgadzam się z tymi niezbyt pocieszającymi uwagami, a diagnozę Gombrowicza, która literaturę sytuuje w najbardziej podstawowej sferze doświadczenia ludzkiego, odczytuję jako znak nadziei.

Na początku dwa słowa na temat krytyki. Śmiem twierdzić, że jest i ma się całkiem dobrze. Nie wszędzie, ale tam,...

7178

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]