Reklama

Wierzchołek nieistniejącej góry

Wierzchołek nieistniejącej góry

03.07.2005
Czyta się kilka minut
Myślę, że porówanie Żydów do Indian jest trafne. Indiańską tradycję w podobny sposób wykorzystuje się, a czasem wypacza. Przejawem tak zwanej indiańskiej duchowości ma być np. ozdabianie domów łapaczami snów.
Kazimierz, ul. Szeroka - koncert finałowy Festiwalu Kultury Żydowskiej w 2000 r.
B

BARTOSZ HLEBOWICZ: - W swojej książce "Odrodzenie kultury żydowskiej w Europie" opowiada Pani o zjawisku odtwarzania kultury żydowskiej w Europie Środkowo-wschodniej. To kultura robiona w dużej mierze przez nie-Żydów i dla nie-Żydów. Czy jest możliwa kultura żydowska bez Żydów?

RUTH GRUBER: - Dlatego piszę o “wirtualnym świecie żydowskim", o tworzeniu kultury na nowo (re-inventing) - to trochę co innego niż “odrodzenie", które pojawia się w polskiej wersji tytułu. W Polsce jest bardzo niewielu Żydów, ale istnieje niesamowita promocja żydowskiej kultury czy też jej produktów.

- Czy "wirtualny" nie znaczy tu także "nieautentyczny"?

- Tłumaczę to jako “prawie autentyczny". Oczywiście, to także gra słów, odwołuję się do przestrzeni internetowej, mówimy o “światach wirtualnych", które w...

14765

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]