Reklama

WIERNOŚĆ WOBEC KOŚCIOŁA

WIERNOŚĆ WOBEC KOŚCIOŁA

26.01.1947
Czyta się kilka minut
J

Jest rzeczą uderzającą, że w tej chwili w prasie katolickiej Europy i Ameryki pisze się i mówi o obowiązku wierności katolików wobec Kościoła. Szczególnie we Francji i we Włoszech. Widocznie zachęta do wierności jest potrzebna. Widocznie pokazują się symptomy niewierności.

            Z pewnością byłoby przesadą mówić o niebezpieczeństwie jakiejś zbiorowej schizmy lub apostazji. Niemniej jednak występują zjawiska niepokojące, W szczególności we Francji... I to w kołach tzw. intelektualistycznych. Jednym z nich jest działalność grupy, która się skupia koło miesięcznika „Esprit”, wydawanego przez Mouniera. Zmierza on poprzez ostrą krytykę władz Kościoła w sprawach społecznych do jakiegoś „porozumienia” z obozem rewolucji. Nie tylko w praktycznej akcji przy budowie państwa, ale i w zakresie teorii społeczeństwa i jego ustroju. W tymże „Esprit” pojawił się przed rokiem artykuł, w...

16894

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]