Reklama

Wieczne odpoczywanie

Wieczne odpoczywanie

03.03.2009
Czyta się kilka minut
Prosto z katowickiego festiwalu "Interpretacje" jedno z najważniejszych przedstawień ubiegłego sezonu - skromny, pełen pokory wobec podjętego tematu spektakl Pawła Passiniego.
W

W piaskownicy bawi się lalką czwórka dzieci. Ot, zwykły, sympatyczny obrazek. Tyle tylko, że piaskownica wypełniona jest czarną ziemią, ubrana w trumienny garnitur lalka nie ma głowy, a dzieci są bezbrzeżnie smutne i jakby nieobecne... Pojawiający się chwilę później ich ojciec, Stanisław Wyspiański, przypomina Odysa. Po latach błądzenia po nieznanych lądach i piekielnych otchłaniach powraca do domu, który okazuje się być cmentarzem. Z trudem szuka słów, gestów, obrazów, jakimi mógłby wyrazić to doświadczenie.

Śmierć objawia się tu nie tylko w swojej biologicznej dosłowności, jako nieuleczalna choroba, ale też jako metafora pogrzebanych nadziei i planów, rozpoczętych i zaniechanych dzieł, umarłych uczuć. Z potoku dziwnych a pięknych słów oraz prostych, umownych scenicznych znaków (scenografia jest sprowadzona do kilku elementów, w role dzieci wcielają się...

1977

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]