Reklama

Ładowanie...

Wieczernik w Samarii

15.09.2009
Czyta się kilka minut
Kiedy Apostołowie w Jerozolimie dowiedzieli się,że Samaria przyjęła słowo Boże, wysłali do niej Piotra i Jana, którzy przyszli i modlili się za nich, aby mogli otrzymać Ducha Świętego. Dz 8, 14n.
A

Autor Dziejów Apostolskich ukazuje, jaką konkretną postać przybierało w posłudze Apostołów budowanie nowej jedności w Duchu Świętym. Jeszcze niedawno, komentując rozmowę Jezusa z Samarytanką przy studni Jakuba, św. Jan pisał: "Żydzi bowiem i Samarytanie unikają się nawzajem" (J 4, 9). Ta wzajemna niechęć miała głębokie korzenie, skoro na kartach Księgi Mądrości Syracha określano jednoznacznie mieszkańców Samarii jako "głupi naród przebywający w Sychem" (Syr 50, 26). Tymczasem działanie łaski Ducha Świętego pozwalało przezwyciężyć absurdalne przepaści płynące z uprzedzeń. Wyzwalając z zadawnionych antagonizmów, prowadziło do budowania nowej wspólnoty inspirowanej Chrystusową wizją duchowej jedności. Animozje przeszłości znikały, gdy posługa Słowa i łaski zespalała się w budowie nowego świata, świadcząc, że nadeszła już godzina czcicieli w Duchu i Prawdzie (J 4, 23n).

...
2090

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]