Reklama

Wesel się, a nie głupio śmiej

Wesel się, a nie głupio śmiej

09.11.2010
Czyta się kilka minut
Słowo "śmiech" pada w Starym Testamencie zaledwie 11 razy i tylko raz w Nowym. Słowo płakać - odpowiednio 98 i 29 razy. Aż chce się powiedzieć: ludzie Biblii dziesięć razy częściej płaczą, niż się śmieją...
N

Nie chodzi jednak o to, że śmiech jest rzadki. Liczy się kontekst i właściwe śmiechu odczytanie. Bo jak twierdzą antropologowie kultury, odróżnić go należy choćby od uśmiechu. "Ten pierwszy - pisze Marta Giglok przywołując pogląd Helmutha Plessnera - jest stanem niemalże krytycznym, stanem upadku ducha (na równi z płaczem), gdy zupełnie tracimy nad sobą panowanie...". Z kolei uśmiech - jak przekonuje esej "Między radością a weselem" ("Antrophos" nr 12-13/09) - może wyrażać wielość stanów ludzkiego ducha. To z pewnością znamy z własnego doświadczenia.

"Uśmiech to miejsce, przez które wyraża się nasz duch, gdzie przejawia się doskonała jedność naszego ciała i osoby - podsumowuje Giglok. - Śmiech, przeciwnie, jest momentem, w którym ta jedność zostaje zerwana".

A więc dla pełni obrazu policzmy też biblijne "uśmiechy". Stary Testament przywołuje...

7818

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]