Reklama

Ładowanie...

Wajera

10.11.2008
Czyta się kilka minut
Tora, zwana Pięcioksięgiem, podzielona jest na podrozdziały czytane w kolejne soboty w domach modlitw. Każda część nazywana jest parszą. Ich nazwy zwykle pochodzą od hebrajskiego słowa użytego na początku. Ta parsza będzie czytana 15 listopada.
A

Abraham zwany jest ojcem wiary, a przez Boga przyjacielem. Jego syn Izaak zwany jest śmiechem, bo gdy aniołowie zwiastowali narodziny syna stuletniemu ojcu i siedemdziesięcioletniej Sarze, ta śmiała się, nie dowierzając. Izaak miał dać początek nowemu ludowi, którego znakiem było przymierze obrzezania. Ojciec i syn są bohaterami tej części Pięcioksięgu.

Niepokojący to fragment. Abraham ma wedle ludzkich miar zniszczyć swój dom. W Egipcie oddaje swą żonę faraonowi, który ze strachu powstrzymuje się i nie zbliża do niej. Na rozkaz Pana wypędza na pustynię swoje dziecko: Izmaela, z matką, niewolnicą Hagar, i tylko cud ratuje ich przed śmiercią z pragnienia. Wreszcie poddany zostaje dziesiątej, a najtrudniejszej próbie: ma ofiarować jedynego syna, tego, w którym zawierała się obietnica przyszłości narodu licznego jak gwiazdy na niebie. Ojciec musi bez słowa, bez...

4201

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]