Reklama

Ładowanie...

W imię nieobecnych

08.08.2004
Czyta się kilka minut
Dziś już nie wystarczy myśleć globalnie, działać lokalnie. Potrzeba rozwiązań na skalę światową. Etyka w ekonomii i finansach, szerszy dostęp do kultury i edukacji, obalenie dyktatu zysku i wydajności - to, zdaniem katolickich intelektualistów z ruchu Pax Romana, podstawy budowania sprawiedliwego świata.

“Ubóstwo i niesprawiedliwość. Wyzwania dla etyki i kultury" - tak brzmiał temat międzynarodowego kongresu ruchu katolickich intelektualistów i profesjonalistów Pax Romana, który pod koniec lipca odbył się w Warszawie i Krakowie. Po raz pierwszy Pax Romana obradowała w Polsce (od 1971 r. jej członkiem są Kluby Inteligencji Katolickiej). Warszawska konferencja podsumowywała sześcioletni cykl spotkań poświęconych globalizacji i dialogowi ze światowymi instytucjami finansowymi.

- Trzeba od nowa rozpocząć dyskusję nad ubóstwem - mówi Piotr Cywiński z warszawskiego KIK (został wybrany prezesem Pax Romana w Europie). - To był temat szalenie modny w latach 80., ale dziś nie widzimy żadnych efektów. Sfera biedy ogromnie się rozszerzyła. Odejście od debaty wokół przyczyn i skutków ubóstwa oznacza skazanie następnych milionów na egzystencję na granicy nędzy bądź śmierć...

2751

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]