Reklama

Ładowanie...

Votum separatum w kwestii krzyża

22.03.2011
Czyta się kilka minut
Wielka Izba Trybunału w Strasburgu wydała ostateczny wyrok w kwestii wieszania krzyży w klasach, pozostawiając decyzję państwu, o ile obecność krzyża nie prowadzi do jakiejś formy dyskryminacji.
P

Punktem wyjścia dla orzeczenia jest stwierdzenie, że krzyż jest symbolem "pasywnym", jego obecność w szkole nie jest powiązana z obowiązkiem nauki religii katolickiej, nie jest instrumentem wprowadzającym przymus praktyk religijnych. Dwóch sędziów zgłosiło zdania odrębne. Pozwolę sobie sformułować także swoje.

Oczywiście natychmiast pojawiły się komentarze utrzymane w znanym nam tonie: że to zwycięstwo cywilizacji chrześcijańskiej i europejskiej tożsamości, której symbolem jest krzyż. Pewnie i jest, choć nie wiem, czy jestem tym zachwycony i czy krzyż w szkole powinien widnieć jako cywilizacyjny wyróżnik. Dla mnie krzyż to nie symbol cywilizacyjny, ale znak określający moją tożsamość jako tego, który wierzy, iż jego życie istotowo powiązane jest z Ukrzyżowanym.

Nie wiem też, czy powinienem być zachwycony konstatacją Trybunału, że krzyż jest...

3080

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]