Reklama

Votum separatum w kwestii krzyża

Votum separatum w kwestii krzyża

22.03.2011
Czyta się kilka minut
Wielka Izba Trybunału w Strasburgu wydała ostateczny wyrok w kwestii wieszania krzyży w klasach, pozostawiając decyzję państwu, o ile obecność krzyża nie prowadzi do jakiejś formy dyskryminacji.
P

Punktem wyjścia dla orzeczenia jest stwierdzenie, że krzyż jest symbolem "pasywnym", jego obecność w szkole nie jest powiązana z obowiązkiem nauki religii katolickiej, nie jest instrumentem wprowadzającym przymus praktyk religijnych. Dwóch sędziów zgłosiło zdania odrębne. Pozwolę sobie sformułować także swoje.

Oczywiście natychmiast pojawiły się komentarze utrzymane w znanym nam tonie: że to zwycięstwo cywilizacji chrześcijańskiej i europejskiej tożsamości, której symbolem jest krzyż. Pewnie i jest, choć nie wiem, czy jestem tym zachwycony i czy krzyż w szkole powinien widnieć jako cywilizacyjny wyróżnik. Dla mnie krzyż to nie symbol cywilizacyjny, ale znak określający moją tożsamość jako tego, który wierzy, iż jego życie istotowo powiązane jest z Ukrzyżowanym.

Nie wiem też, czy powinienem być zachwycony konstatacją Trybunału, że krzyż jest...

3080

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]