Reklama

Ulica Ałchanowa w Moskwie, ulica Putina w Groznym

05.09.2004
Czyta się kilka minut
29 sierpnia prezydentem Czeczenii został popierany przez Rosję Ału Ałchanow. W ramach przygotowań do wyborów kremlowscy inżynierowie dusz przeprowadzili wielką operację propagandową Czcimy pamięć Ahmeda Kadyrowa.
K

Kadyrow w pierwszej wojnie czeczeńskiej walczył przeciwko Rosjanom, później skłócony z separatystami przeszedł na drugą stronę barykady, dogadał się z Moskwą i stanął na czele prorosyjskich władz republiki, a na koniec w maju tego roku zginął w zamachu. Jego śmierć była fiaskiem sformułowanej przez prezydenta Władimira Putina polityki “czeczenizacji" - stopniowego przekazywania władzy lojalnym Czeczenom przy lekceważeniu istnienia ciągle silnego ruchu separatystycznego. Doktryna ta nie przyniosła stabilizacji ani samej republice, ani Moskwie - nie ustały walki, nie zaprzestano pacyfikacji niepokornych wiosek, nie ukrócono panoszenia się wojsk federalnych i noszących broń przedstawicieli promoskiewskich klanów, nie powstrzymano terrorystów.

Uczczenie - w przeddzień kolejnych operetkowych wyborów - pamięci Kadyrowa było jasnym komunikatem: Moskwa nie rezygnuje...

2176

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]