Trudna tajemnica

Jakże ogromna jest tajemnica Niepokalanego Poczęcia, którą ukazuje nam dzisiejsza liturgia! Tajemnica, która nie przestaje przyciągać kontemplacji wiernych i stanowi natchnienie dla rozważań teologów - powiedział 8 grudnia Jan Paweł II w homilii podczas uroczystej Mszy w Bazylice św. Piotra, stanowiącej kulminacyjny punkt obchodów 150. rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi.

19.12.2004

Czyta się kilka minut

Dogmat uroczyście ogłosił - 8 grudnia 1854 r. - Pius IX. Jan Paweł II, wyjaśniając sens Niepokalanego Poczęcia, powiedział, że w perspektywie Paschy Chrystusa Maryja “zachowana została od grzechu pierworodnego i od wszelkiego innego grzechu. W zwycięstwie nowego Adama jest także zwycięstwo nowej Ewy, Matki odkupionych. Niepokalana jest więc znakiem nadziei dla wszystkich żyjących, którzy pokonali szatana za sprawą krwi Baranka (por. Ap 12, 11). (...) Odkupiona najpierw przez swojego Syna, uczestnicząc w pełni w Jego świętości, jest już tym, czym cały Kościół pragnie być". Po południu Jan Paweł II na Placu Hiszpańskim zawierzył Rzym i cały świat “Matce Niepokalanej Słowa, które stało się człowiekiem".

Podczas Mszy w Bazylice św. Piotra szczególnie modlono się za teologów, aby potrafili wspierać zrozumienie “blasku prawdy, dobra i piękna, jakie kryją się w każdej prawdzie naszej wiary". Trudno nie dostrzec tu aluzji do trudności, jakie współcześni mają ze zrozumieniem dogmatu o niepokalanym poczęciu. Agencja CNS cytowała przedstawicieli Watykanu, którzy otwarcie mówili, że choć pobożność maryjna wciąż jest silna w Kościele, to prawda o Niepokalanym Poczęciu jest na tyle złożona, że bardziej interesuje teologów niż zwykłych wiernych. Katolicy często mylą ten dogmat z dziewiczym poczęciem Jezusa - powiedział ks. Artur Calkins, członek Międzynarodowej Papieskiej Akademii Mariologicznej. “Ludzie dzisiaj - mówi jeden z przedstawicieli Kurii Rzymskiej - mają coraz mniejszą świadomość grzechu pierworodnego. A bez tej świadomości Niepokalane Poczęcie Maryi traci swój sens".

Duch pytania o właściwe rozumienie prawdy o Niepokalanym Poczęciu unosił się nad obradami XXI Międzynarodowego Kongresu Mariologicznego i Maryjnego, który odbył się w Rzymie w dniach od 4 do 7 grudnia pod hasłem “Maryja z Nazaretu przyjmuje Syna Bożego w historii". Obradom przewodniczył - z ramienia Jana Pawła II - kard. Paul Poupard, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury. Referaty wygłosili tacy teologowie, jak Frédéric Manns, Deyanira Flores, Anton Ziegenaus, Teofil Siudy, Michel Dupy i Vincenzo Battaglia. Charakterystyczne, że kongresowi nie towarzyszyło większe zainteresowanie mediów, w tym również katolickich. To milczenie zdaje się potwierdzać pogląd o poważnych problemach z recepcją dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi wśród współczesnych.

Rocznicę zdogmatyzowania Niepokalanego Poczęcia szczególnie uroczyście obchodzono w wielkich sanktuariach maryjnych. Uroczystościom w Fatimie przewodniczył kard. Eugénio de Araujo Sales z Brazylii (obecni byli prawie wszyscy biskupi portugalscy). Rocznicowe obchody w meksykańskim sanktuarium Guadalupe trwały do 12 grudnia. We włoskim Loreto wszyscy biskupi tamtego regionu dokonali poświęcenia swoich diecezji Niepokalanemu Sercu Maryi. Uroczystościom w narodowym sanktuarium w Waszyngtonie przewodniczył z ramienia Jana Pawła II kard. Jan P. Schotte.

Z okazji rocznicy ogłoszenia dogmatu hiszpański Episkopat ogłosił narodowy Rok Niepokalanej Maryi, który zakończy się 8 grudnia 2005. W przesłaniu biskupi napisali, że Maryja jest dla wszystkich chrześcijan modelem realizacji ich powołań. “Dzieci znajdą w Niej matczyną ochronę i kierownictwo. Młodzi - model czystości otwartej na autentyczną miłość. Dla par małżeńskich Maryja jest ucieczką i modelem tworzenia wspólnoty życia i miłości, a dla wszystkich, którzy oddają się całkowicie Bogu - dziewic i osób konsekrowanych - pewnym znakiem spełnienia obietnicy już w tym życiu".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 51/2004