Reklama

Ładowanie...

Trudna tajemnica

19.12.2004
Czyta się kilka minut
Jakże ogromna jest tajemnica Niepokalanego Poczęcia, którą ukazuje nam dzisiejsza liturgia! Tajemnica, która nie przestaje przyciągać kontemplacji wiernych i stanowi natchnienie dla rozważań teologów - powiedział 8 grudnia Jan Paweł II w homilii podczas uroczystej Mszy w Bazylice św. Piotra, stanowiącej kulminacyjny punkt obchodów 150. rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi.
D

Dogmat uroczyście ogłosił - 8 grudnia 1854 r. - Pius IX. Jan Paweł II, wyjaśniając sens Niepokalanego Poczęcia, powiedział, że w perspektywie Paschy Chrystusa Maryja “zachowana została od grzechu pierworodnego i od wszelkiego innego grzechu. W zwycięstwie nowego Adama jest także zwycięstwo nowej Ewy, Matki odkupionych. Niepokalana jest więc znakiem nadziei dla wszystkich żyjących, którzy pokonali szatana za sprawą krwi Baranka (por. Ap 12, 11). (...) Odkupiona najpierw przez swojego Syna, uczestnicząc w pełni w Jego świętości, jest już tym, czym cały Kościół pragnie być". Po południu Jan Paweł II na Placu Hiszpańskim zawierzył Rzym i cały świat “Matce Niepokalanej Słowa, które stało się człowiekiem".

Podczas Mszy w Bazylice św. Piotra szczególnie modlono się za teologów, aby potrafili wspierać zrozumienie “blasku prawdy, dobra i piękna, jakie kryją się w...

3702

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]