Reklama

Tren w pustym domu

Tren w pustym domu

03.12.2012
Czyta się kilka minut
Kiedy w 1999 r. Jacek Woźniakowski odpowiadał na ankietę „Rzeczpospolitej” dotyczącą „Kanonu lektur na koniec wieku”, wymienił przede wszystkim pisarzy i dzieła, które miały wpływ na jego życiową postawę.
D

Dwa miejsca na tej prywatnej liście zajmuje Joseph Conrad (nie tylko jako autor „Jądra ciemności”, ale również „The Rover”), dwa Sołżenicyn, są Orwell, Huxley i Koestler, jest oczywiście „Moc i chwała” Greene’a (ten Greene, „jeszcze nie zmanierowany, stwarza tu coś więcej niż Greeneland”), jest Sigrid Undset, jest „Cudowna podróż” Selmy Lagerlöf i „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, są „Listy starego diabła” C.S. Lewisa i eseje Józefa Czapskiego, są encykliki papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, jest wreszcie sporo dzieł filozoficznych, z pismami Simone Weil na czele. „Każdemu bym polecał – pisze na koniec Woźniakowski – wielkie dzieła o historii światopoglądów” – i wymienia prace Diltheya, Cassirera i Koyrégo, z których żadna, jeśli się nie mylę, nie została dotąd na język polski przetłumaczona.

Przywołuję cały ten kontekst właściwie dla tych trzech słów. „Każdemu bym...

4320

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]