Reklama

To nie nuda, to ciepło

To nie nuda, to ciepło

10.05.2021
Czyta się kilka minut
JUSTIN SULLIVAN / GETTY IMAGES
W

W czasie pasjonującego wykładu albo przedłużającej się rozmowy – zdarza się najlepszym: ziewamy. Najbardziej prawdopodobną funkcją tego zachowania wydaje się chłodzenie mózgu – podczas ziewnięcia dochodzi do szybkiego odpłynięcia z czaszki rozgrzanej krwi i jednoczesnego schłodzenia tej do niej napływającej.

Jorg Massen z zespołem zauważyli, że skoro większe organy trudniej schłodzić, to proces nie powinien zachodzić równie efektywnie u wszystkich zwierząt. Z analiz 1291 ziewnięć 101 gatunków ptaków i ssaków opublikowanych w „Communications Biology” wynika, że im większy mózg i liczba neuronów, tym dłuższe ziewnięcia. Dodatkowo ptaki (o wyższej temperaturze krwi niż ssaki) ziewały krócej – jakby potrzebowały tylko chwili ochłody. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]