Reklama

"Tabu zostało złamane"

"Tabu zostało złamane"

20.03.2005
Czyta się kilka minut
Centralnym elementem polsko-niemieckiej dyskusji powinno być umacnianie przekonania, że Ukraina jest bardzo ważna i dla obu naszych krajów, i dla Europy. Polacy i Niemcy nie powinni jednak udawać, że nie ma między nimi zasadniczych różnic w postrzeganiu Ukrainy.
J

JOACHIM TRENKNER: - W niemieckiej polityce zagranicznej Ukraina odgrywała do tej pory rolę niewielką, niemal żadną. Dlaczego?

KAI-OLAF LANG: - Niemieckie “spojrzenie na Wschód" zdominowane było dotąd przez podwójną optykę: z jednej strony dla Niemiec istniała Europa Środkowa, czyli mówiąc w uproszczeniu te kraje, które w 2004 r. wstąpiły do Unii Europejskiej, a z drugiej strony była Rosja. Przestrzeń postsowiecka, w tym także Ukraina, znajdowała się poniekąd na “martwym marginesie" niemieckiej polityki wobec Rosji. Z punktu widzenia Berlina nie było takiej potrzeby, aby poprzez intensyfikowanie współpracy z takimi krajami jak Ukraina narażać na szwank stosunki z Rosją. Jeśli Ukraina pojawiała się w ogóle w Niemczech w szerszej debacie o polityce zagranicznej, to w kontekście rozmaitych zagrożeń dla bezpieczeństwa.

-...

6773

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]