Reklama

Sztylet wolności

Sztylet wolności

03.04.2006
Czyta się kilka minut
Dwunastoletni mieszkaniec Montrealu (Quebec) bawił się jak zwykle z innymi dziećmi na boisku publicznej szkoły im. św. Katarzyny Labouré, gdy nagle spod ubrania wysunął mu się 20-centymetrowy sztylet. Zdarzenie zakończyłoby się zapewne jedynie pozbawieniem chłopca broni, naganą, może karą dyscyplinarną. Ale stało się inaczej.
O

Ostateczny finał historia ta, która wydarzyła się 19 listopada 2001 r., znalazła dopiero w marcu tego roku, i to orzeczeniem Sądu Najwyższego Kanady. Chłopiec, Gurbaj Singh Multani, należał bowiem do wspólnoty religijnej sikhów, a rzeczony sztylet to kirpan, jeden z pięciu elementów identyfikujących sikha.

Wyrok Sądu, zezwalający na noszenie kirpanu w szkole, wywołał burzliwą dyskusję - i otworzył nowy etap w kanadyjskiej debacie o wolności religijnej.

Sikhizm, czyli "pięć k"

Zanim problem dotarł przed Sąd Najwyższy, sprawa oparła się o kilka instancji.

Pierwszą reakcją była decyzja komisji szkolnej (tzw. komisja Margareite-Bourgeoys), która zakazała noszenia kirpanu w szkole. Podstawą decyzji było uznanie go za odmianę broni białej, której noszenie jest zabronione, a w szkole szczególnie...

18144

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]