Reklama

Ładowanie...

Szary człowiek i Żydzi

04.07.2011
Czyta się kilka minut
Pamięć rekonstruowana przez rozmaite "Dni kultury żydowskiej" jest pamięcią odrębności.
P

Przypadek opisany przez Zuzannę Radzik w artykule pt. "Bohater i Żydzi" ("TP" nr 27/11) nie jest odosobniony. Jest raczej typowy dla tego, co się w Polsce dzieje "w temacie" polsko-żydowskiego pojednania, spotkania czy dialogu. Stanowi esencję rzeczywistego stosunku do żydowskiej przeszłości - nie tylko w małych prowincjonalnych miasteczkach, byłych sztetł, ale także dużych miastach. Zamiast "Spotkań z kulturą żydowską" czy "Dni żydowskich" można by równie dobrze organizować festiwale kultury zuluskiej. Jedynie garstka entuzjastów chce w tym szmoncesowym klimacie dostrzec zaczątki budowania jakichś mitycznych mostów poprzez rzekome odtwarzanie zamierzchłych klimatów. Ale w rzeczywistości stosunek tzw. "szarego człowieka" do Żydów jest obojętny. Jak pisała Barbara Engelking-Boni: "Ich obojętna pamięć jest konsekwencją historii ich obojętności".

W cieniu...

5499

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]