Reklama

Świadkowie niebios

Świadkowie niebios

27.10.2009
Czyta się kilka minut
Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Dz 1, 11
U

Uroczystość Wszystkich Świętych w naturalny sposób kieruje naszą uwagę w stronę niebios i tych wszystkich, którzy wyprzedzili nas ze świadectwem wiary na szlaku przejścia. Spojrzenie ku niebu było naturalne, gdy Jezus zniknął z zasięgu spojrzenia uczniów. Tymczasem w ocenie aniołów zdaje się pojawiać krytyka postawy Apostołów zapatrzonych w niebo. Być może ten akcent krytyczny zawarty jest tylko w pierwszej części pytania: "dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo?". Bierne stanie w miejscu nie uwzględniało bowiem nowych zadań, które winni podjąć uczniowie po odejściu Mistrza. Byli przecież posłani na krańce świata, aby nauczać, chrzcić, nieść przesłanie nadziei i prawdy. Ich apostolska wędrówka odnajdywała jednak swój ostateczny sens w odniesieniu do ukazywanej przez Chrystusa ojczyzny, która jest w niebie.

W wykładzie Leszka Kołakowskiego podczas I ...

1978

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]