Reklama

Sprawa Josefa F.

24.03.2009
Czyta się kilka minut
Austriackie społeczeństwo nie wyciąga wniosków z dramatu, który rozegrał się w Amstetten.
N

Najpierw był szok: zgroza i poczucie bezradności, zdumienie zmieszane z niedowierzaniem. Wiadomość o zbrodni w niepozornym miasteczku, która 19 kwietnia ub.r. obiegła światowe media, pogrążyła opinię publiczną Austrii w hipnotycznym paraliżu.

Przez wiele dni mieszkańców alpejskiej republiki zaprzątały uporczywie powtarzane pytania: czy to możliwe i jak to możliwe? Czy to możliwe, że powszechnie szanowany mieszkaniec Amstetten Josef F. przez niemal ćwierć wieku więził w piwnicy własną córkę, traktując ją jako seksualną niewolnicę? Że, stale zadając jej gwałt, spłodził siedmioro dzieci-wnuków? Że przez 24 lata udało mu się ukrywać egzystencję uwięzionej w podziemiach rodziny przed liczną rodziną "oficjalną", przed sąsiadami, urzędami i całą lokalną społecznością? Że dzięki pisanym pod jego dyktando listom córki i zmyślonej historyjce o tajemniczej sekcie, która...

6701

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]