Reklama

Śpiew syren

Śpiew syren

02.05.2004
Czyta się kilka minut
Według Platona syreny to twórczynie muzyki sfer: mieszkały na każdym z ośmiu kręgów kosmosu, śpiewały w rytm ich obrotów, każda inną nutę, i wszystkie razem, a było ich osiem, tworzyły jedno harmonijne współbrzmienie.
1

1. W mitologii greckiej syreny to stwory morskie, pół-kobiety, pół-ptaki, które kuszącym śpiewem wabiły i uśmiercały żeglarzy. Jedynie Odyseusz wysłuchał ich i nie stracił zmysłów: innym zalepił uszy, sam kazał się przywiązać do masztu. Wracających Argonautów uratował natomiast Orfeusz, zagłuszając śpiew syren własną muzyką. Pokonane i zrozpaczone rzuciły się do morza.

Według mitologii północnej ondyny czy undyny (fr. onde oraz łac. unda znaczy fala) to boginki rzek i jezior; miały wypływać z głębin morskich, aby śpiewem kusić chłopców i mężczyzn i topić ich. W mitologii słowiańskiej spotkamy też rusałki, czyli nimfy wodne (rzadziej leśne lub polne), rzucające czar na wędrowców, czyhające na ludzkie życie.

2. Miały piękne głosy. W baśni “Mała syrena" Andersen pisze, że piękniejsze niż jakikolwiek człowiek....

11975

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]