Reklama

Ładowanie...

Śpiew syren

02.05.2004
Czyta się kilka minut
Według Platona syreny to twórczynie muzyki sfer: mieszkały na każdym z ośmiu kręgów kosmosu, śpiewały w rytm ich obrotów, każda inną nutę, i wszystkie razem, a było ich osiem, tworzyły jedno harmonijne współbrzmienie.
1

1. W mitologii greckiej syreny to stwory morskie, pół-kobiety, pół-ptaki, które kuszącym śpiewem wabiły i uśmiercały żeglarzy. Jedynie Odyseusz wysłuchał ich i nie stracił zmysłów: innym zalepił uszy, sam kazał się przywiązać do masztu. Wracających Argonautów uratował natomiast Orfeusz, zagłuszając śpiew syren własną muzyką. Pokonane i zrozpaczone rzuciły się do morza.

Według mitologii północnej ondyny czy undyny (fr. onde oraz łac. unda znaczy fala) to boginki rzek i jezior; miały wypływać z głębin morskich, aby śpiewem kusić chłopców i mężczyzn i topić ich. W mitologii słowiańskiej spotkamy też rusałki, czyli nimfy wodne (rzadziej leśne lub polne), rzucające czar na wędrowców, czyhające na ludzkie życie.

2. Miały piękne głosy. W baśni “Mała syrena" Andersen pisze, że piękniejsze niż jakikolwiek człowiek....

11975

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]