Reklama

Solidarność i samotność

Solidarność i samotność

21.05.2012
Czyta się kilka minut
Grzegorz Iniewicz, psycholog i psychoterapeuta: W powołanie księdza wpisane są oczekiwania niemożliwe do zrealizowania. Jedną z umiejętności przeżycia kryzysu kapłaństwa jest zgoda na rozczarowanie.
Grzegorz Iniewicz i ks. Jacek Prusak fot. archiwum prywatne | fot. Grażyna Makara
A

ARTUR SPORNIAK: Mówi się, że ksiądz to najpiękniejszy zawód świata. Ostatnie przypadki samobójstw wskazywałyby raczej, że to zawód najtrudniejszy... GRZEGORZ INIEWICZ: Trudne nie wyklucza, że jest zarazem piękne. Słowo „zawód” nie bardzo mi jednak pasuje. To nie tylko wykonywanie czynności „zawodowych”, ale też pewien styl życia czy powołanie. Jako psycholog mogę wyjść z pracy – z uniwersytetu czy kliniki – i zająć się czymś innym. Ksiądz nie przestaje być księdzem. Z pewnością trudno mu postawić granicę między pracą i resztą życia. A to pozwala odzyskać siły, nabrać dystans. Odnosi się to zwłaszcza do zawodów, które bardzo angażują emocjonalnie: tam, gdzie mamy kontakt z ludźmi, zwłaszcza w jakichś trudnych sytuacjach, jak w przypadku księdza, psychoterapeuty, lekarza, prawnika... Jako psycholog mogę nie wykonywać swojego zawodu np. w weekend. Bogactwem naszego...

18502

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]