Skazani na wolność

W życiu musi się nieustannie wybierać. Nie można uciec od wybierania.

21.01.2016

Czyta się kilka minut

Ilya Repin, Cóż za wolność, 1903 (impresjonizm), WikiArt.org

Nawet wstrzymanie się od wyboru już jest wyborem. Każdy ludzki czyn daje świadectwo konieczności dokonywania wyboru.

Jest to problem Kiryłowa z Biesów Dostojewskiego, postaci prawie jednogłośnie uznanej przez krytyków za symbol współczesnej problematyki wolności.

Kiryłow decyduje się popełnić samobójstwo. „Zabijam się – mówi – aby zaprzeć się pokory i wyznać moją straszliwą wolność”. W przekonaniu Kiryłowa, który samobójstwem chce udowodnić wolność, większą winą niż samobójstwo byłoby łudzenie innych, że wolność nie istnieje.

Czym jest wolność? – Pytanie to wiąże się z innym: jakie granice ma ludzka moc skutecznego działania w świecie? Często dziś podkreśla się, że wolność to nie tylko sam wybór między różnymi możliwościami, lecz także realizacja tego, co zostało wybrane.

Wolność wiąże się więc z twórczością. Ten jest bardziej wolny, kto bardziej tworzy. Tworzenie można rozmieć dwojako. Tworzenie, czy raczej przetwarzanie, rzeczy i tworzenie samego siebie. W problematyce wolności chodzi przede wszystkim o tworzenie w tym drugim sensie, o tworzenie idące w głąb człowieka.

Nauka o wolności jest jednym z zasadniczych elementów chrześcijańskiej nauki o człowieku. Nie tylko ma on wolną wolę i – co za tym idzie – ponosi odpowiedzialność za każdy swój czyn. Człowiek jest wolny także w tym znaczeniu, że rodząc się, jest jakby nie w pełni stworzony; wykończanie dzieła jego własnego tworzenia zostaje mu powierzone jako zadanie.

Człowiek jest wolny, to znaczy w każdej sytuacji życiowej może być lepszy, niż jest.

Ludzka odpowiedzialność mierzy się nieurzeczywistnionymi możliwościami.

A wartość człowieka – tymi, które zamienił w rzeczywistość.

 

Tekst pochodzi z książki "10.30 u Maksymilina", zawierającej zbiór kazań ks. prof. Michała Hellera wygłoszonych w kościele św. Maksymilina w Tarnowie.
 

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kosmolog, filozof i teolog. Profesor nauk filozoficznych, specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. Kawaler Orderu Orła Białego. Dyrektor, fundator i pomysłodawca Centrum Kopernika Badań… więcej