Reklama

Sen o Zagładzie

Sen o Zagładzie

28.08.2005
Czyta się kilka minut
Dobrze by było, gdyby Zagłada Żydów stała się częścią historii Polski, bo jak dotąd to część historii Żydów, która trochę przypadkiem wydarzyła się na naszej ziemi, a my zachowujemy się tak, jakbyśmy nie mieli z tym nic wspólnego.
M

MICHAŁ OKOŃSKI: - Czym jest "Housewitz", przypominający reklamę dyskoteki techno film internetowy, wykorzystujący zdjęcia ofiar Holokaustu i obozu Auschwitz? Prowokacją? Głupim żartem? Dowodem, że europejska edukacja dotycząca Zagłady poniosła klęskę?

BARBARA ENGELKING-BONI: - Dla mnie - kolejnym dowodem ludzkiej głupoty oraz tego, że nie ma dziś spraw nietykalnych. Że wszystko - w tym obezwładniający cynizm i całkowita obojętność na cudze cierpienie - jest dopuszczalne. Działania, które powinny być powszechnie uznawane za świętokradztwo, są “relatywne", powinniśmy być wobec wszystkiego “tolerancyjni". Głupota, zło i dobry smak mają dziś płynne, półprzepuszczalne granice. A co do edukacji - nie ma żadnej wspólnej europejskiej edukacji o Holokauście. W różnych krajach różnie to wygląda; zaś idea tej edukacji powstała nie tak dawno - z 10 lat temu, może więc...

29541

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]