Reklama

Rudolf Serkin, czyli rzetelność

Rudolf Serkin, czyli rzetelność

16.11.2003
Czyta się kilka minut
Choć wszystko ich różniło, byli przez niemal całe życie serdecznymi przyjaciółmi. Grywali nawet na cztery ręce Schuberta, czego Wołodia-egocentryk nigdy poza tym nie robił, woląc popisywać się samemu.
R

Rudolfowi nic nie było bardziej obce, jak idea uwodzenia kogokolwiek. Stronił od błyskotek i trzymał się wiernie arcydzieł, choćby były ciężkostrawne dla profana. Gotów był mu wręcz zaaplikować na bis, zamiast “Marzenia" Schumanna, całe “Wariacje wg Diabellego", dodatkową godzinę wysublimowanych tortur. Nie cierpiał Liszta i lisztowskiego paradygmatu wirtuoza-primabaleriny; podczas gdy Wołodia myślał jeno o tym, żeby się spodobać, podchodząc do tekstu z dużą dezynwolturą. Dla Rudolfa nie było nic bardziej świętego od tekstu. Nieustannie szukał oryginalnych rękopisów, aby przypadkiem nie zdradzić intencji kompozytora.

Wszystko zatem ich dzieliło, ale byli przyjaciółmi. Co więcej, jeden i drugi należeli do największych pianistów minionego stulecia. I obydwaj, gdyby pożyli jeszcze trochę, mieliby dzisiaj po sto lat. O stuleciu Wołodii, czyli Vladimira Horowitza...

8554

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]